czwartek, 11 lipca 2013

Czynnik męski a dofinansowanie in vitro – co trzeba wiedzieć?

Starasz się o uczestnictwo w programie refundacji in vitro? Niestety, decyzją Ministerstwa nie każda niepłodna para może korzystać z bezpłatnego in vitro. Poznajcie czynniki dyskwalifikujące pary z udziału w programie.


O tym, jakie warunki należy spełnić, aby zakwalifikować się do rządowego programu refundacji in vitro, pisałam już sporo – odsyłam do tej i tej notatki. Dzisiaj chciałabym zwrócić uwagę na to, które pary niestety nie mają szansy na zakwalifikowanie się do programu. Chyba lepiej być świadomym czynników wykluczających z programu wcześniej, zanim zaczniemy się starać o uczestnictwo? :)

Istnieją cztery główne czynniki, które dyskwalifikują pary walczące z niepłodnością z programu rządowego. Pierwszym z nich – o którym mówi się stosunkowo dużo – jest wiek kobiety. Nie może on przekroczyć granicy 40 lat od momentu zgłoszenia się pary do kliniki.


Czynnikiem pozbawiającym możliwości czerpania profitów z refundacji jest też niemożność donoszenia ciąży przez kobietę na skutek wad jej macicy, jak również powtarzające się w przeszłości liczne utraty ciąży. Po stronie kobiety kryterium dyskwalifikującym jest też znacznie obniżona rezerwa jajnikowa, która pozwala założyć, że szanse na poczęcie są bardzo niskie.


No i wreszcie czwarty czynnik, do którego nawiązuję w tytule notatki. Jeżeli przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny i jego nasienie nie może zostać wykorzystane do zapłodnienia metoda iVF lub IVF/ICSI, para niestety nie zostanie zakwalifikowana do programu. Założenia refundacji wykluczają możliwość przyznania środków parom, które musza korzystać z dawstwa nasienia lub komórek jajowych.

Co zrobić, by nie zostać wykluczonym?

Zanim przystąpicie do programu i zdecydujecie się złożyć wniosek, pamiętajcie – możecie tylko raz zmienić klinikę, jeśli zostaliście zakwalifikowani. Nie możecie starać się o uczestnictwo powtórnie, odrzucane są też wnioski składane w kilku klinikach jednocześnie. Dlatego przed podjęciem tej decyzji warto dobrze się przygotować i ocenić swoje szanse na zakwalifikowanie. Nie wahajcie się wybrać do kliniki wcześniej, na diagnostykę pod kątem spełnienia kryteriów programu – badania i konsultacje pozwolą Wam ocenić realne szanse na skorzystanie z programu. Pary, które w tym momencie mają za sobą wymagany rok zmagania z niepłodnością zapewne wiedzą, czego mogą się spodziewać i potrafią ocenić swoje szanse. Natomiast te pary, które dopiero podejrzewają u siebie niepłodność, ale nie robiły w tym kierunku badań – mają w tym momencie bardzo dobry czas na podjęcie tej decyzji. Sprawdźcie swoją płodność i możliwości refundacyjne wcześniej. Program realizowany będzie do 2016 roku, więc zaczynając diagnostykę teraz, wciąż macie szansę na skorzystanie z jego środków! :)

Pozdrawiam,
Majka































2 komentarze:

  1. Hello Majka, my name is Regiane Iwanowicz, and i have one visit seted in INVIMED CLINIC. I am Brazilian but my husband is Polish. I had 3 pregnant but doesnt finished because i had pregnant in my tubes (falopio tubes). In brazil my doctor told us, you can have a baby only from FIV. Do you think that i have chance to have this abonament from the polish governament? Best regards

    OdpowiedzUsuń
  2. Hello Regine, thanks for contact!:)
    First tell me please, do you live permanently in Brasil?
    I read the government in vitro refundation program regulations once again, checking whether it is directed to polish couples only. Actually, I didn't find any limit connected to nationality...

    What I can advice you is to call/mail Invimed Clinic in Warsaw, Wrocław or Gdynia (only those three depts participate in the program) and ask the doctor about your chances. Decision about who can participate depends mainly on the doctor, so that' probably the shortest and best way to get to know, if you have any chances to get the refund! :)

    Let me know how it went!:)

    OdpowiedzUsuń

 
Copyright © Czekając na bobasa