Przyszedł ten dzień - po roku bezskutecznych starań postanawiacie wybrać się do specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności. Jak będzie wyglądała pierwsza wizyta i jak się do niej przygotować?
Z mojej poprzedniej notatce dowiedzieliście się, kiedy należy umówić się na wizytę u specjalisty. Dzisiaj przygotowałam kilka podstawowych rad, które - mam nadzieję:) - pozwolą Wam pozbyć się stresu związanego z pierwszą wizytą.
1. Na pierwszą wizytę idźcie razem
Z moich ‘korytarzowych’ :) obserwacji wynika, że to głównie mężczyźni boją się wizyty u specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności. Trudno się dziwić – dla kobiet wizyta u ginekologa jest czymś naturalnym, a panów konieczność mówienia o ‘tych sprawach’ u lekarza wciąż onieśmiela. Niemniej oboje powinniście potraktować wizytę w klinice tak samo jak wizytę u każdego innego specjalisty. Na miejscu nikt nie będzie na Was dziwnie patrzył, wszyscy zjawiają się tam z podobnymi problemami po to, by je rozwiązać:)
Stawienie się w klinice wraz z partnerem jest wskazane oczywiście ze względów psychologicznych, ale nie tylko. Ważne jest, by para od początku zdawała sobie sprawę, że problem niepłodności dotyczy ich obojga, niezależnie od tego, która ze stron będzie musiała poddać się leczeniu. Dlatego tak ważne jest okazywanie sobie wsparcia i zrozumienia już od początku, kiedy jeszcze nie znacie wyników badań. Drugi argument za wspólnym pojawieniem się na pierwszej wizycie to konieczność zlecenia przez lekarza odpowiednich badań. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu będzie lepiej orientował się w Waszej sytuacji, jeśli od razu stawicie się na wizycie oboje.
2. Przygotujcie listę pytań
Nie bójcie się zapytać o cokolwiek, co Was dręczy. Jeśli macie wątpliwości, czegoś nie rozumiecie, co w praktyce oznaczają zalecenia lekarza – pytajcie, pytajcie, pytajcie! Po to idziecie na wizytę, by wyjść z niej spokojniejszym i wiedzieć, co Was czeka. Dlatego nie odkładajcie pytań do lekarza do kolejnej wizyty – dobrze Was znam
i wiem, że jeśli nie dopytacie lekarza od razu, to sprawdzicie w Internecie i tylko niepotrzebnie się zestresujecie :) A stres, jak za każdym razem powtarzam, to Wasz wielki wróg!
3. Przypomnijcie sobie historię chorób, odbytych operacji itp.
To bardzo ważne, bo m.in. o to będzie pytał lekarz podczas wywiadu. Prócz podstawowych pytań o przyjmowane leki i ogólny stan zdrowia, pojawią się też te o przebyte choroby (zwłaszcza nowotworowe i te związane z układem intymnym), przypadki bezdzietności w rodzinie (warto popytać rodziców i dziadków! Czasem okazuje się, że nie jesteście pierwszą parą w rodzinie, która zmaga się z tym problemem i nawet nie zdawaliście sobie z tego sprawy), czy wcześniejsze nieprawidłowe wyniki badań.
4. Zabierzcie ze sobą wyniki badań, które dotąd przeprowadziliście
Pisząc „pierwsza wizyta” mam na myśli pierwszą wizytę u konkretnego lekarza. Jeśli zdarzy się, że chcecie zmienić lekarza lub klinikę, to pamiętajcie o przedstawieniu wyników wszystkich zrobionych dotąd badań Waszemu nowemu opiekunowi. Jeśli są one aktualne, lekarz nie będzie musiał zlecać ich ponownie.
Na koniec jeszcze jedna uwaga: podczas pierwszej wizyty może zdarzyć się, że partner będzie musiał oddać próbkę nasienia do badania. Dlatego na wszelki wypadek zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej na 2-3 dni przed wizytą ;)
Pamiętajcie, że zawsze warto zadzwonić do konkretnej kliniki, w której umówiliście się na wizytę i zapytać o wskazówki dotyczące przygotowania do pierwszej wizyty :)
Pozdrawiam,
Majka
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz